Przedstawiciel DFOP zaangażowany w inicjatywę ...dla Wrocławia.eu

Możemy wspólnie decydować o tym, jak będą dzielone pieniądze z budżetu Wrocławia! Tak twierdzą autorzy obywatelskiej inicjatywy „…..dla Wrocławia.eu”. Nie będzie to proste, ale jest możliwe, pod warunkiem, że będziemy działać razem i w sposób zaplanowany, choć niekoniecznie zinstytucjonalizowany, dodają.

Ogłoszony przez Unię Europejską 2013 rok jako Europejski Rok Obywateli to swego rodzaju zachęta, aby podjąć działania na rzecz większej aktywności obywatelskiej w naszym mieście. Od października 2012 roku grupa inicjatorów, na co dzień działających w różnych środowiskach (nauka, biznes, organizacje pozarządowe) wypracowała ideę kampanii

…dla Wrocławia.eu.

Pierwszym działaniem grupy było opublikowanie listu intencyjnego, pod którym podpisali się obywatele Wrocławia (w załączeniu link: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/838876.html).

Opublikowany w lutym 2013 raport Fundacji Batorego dot. niknącej aktywności obywatelskiej Polaków w skali europejskiej, wyzwania stojące przed Wrocławiem w związku z Europejską Stolicą Kultury, nowa perspektywa finansowania UE, w którym aż 1/5 budżetu to środki przeznaczone na rozwój społeczny to powód, dla którego podjęto niezależne od administracji publicznej działania w ramach inicjatywy „…dla Wrocławia.eu”. Chodzi konkretnie o tak zwany obywatelski budżet miasta, którego zasada działa już między innymi w Sopocie i Poznaniu.

Tym razem Wrocław daleko za ogólnopolską awangardą miast

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to rozwiązanie jeszcze w Polsce nowe, wprowadzone dotychczas m.in. w Sopocie (pierwsze- 2 lata temu), Poznaniu, Łodzi. Co najmniej kilka innych dużych i małych miast przygotowuje się do jego wprowadzenia. W wielu krajach świata to idea wprowadzona w życie już wiele lat temu i z powodzeniem realizowana (z krajów europejskich przykładem może być Francja czy Hiszpania). W najbardziej ogólnym ujęciu budżet obywatelski jest mechanizmem bezpośredniego współdecydowania obywateli zarówno o samej procedurze jego tworzenia i realizowania (to bardzo ważne!), jak i opracowywania w lokalnych grupach pomysłów/projektów wprowadzania zmian rozwiązujących istotne z punktu widzenia społeczności problemy i poprawiające jakość ich życia w lokalnym środowisku. W dalszym etapie projekty te podlegają transparentnej ocenie formalnej i merytorycznej przez komisję składającą się z przedstawicieli władz lokalnych i przedstawicieli społeczności. Wybrane tą drogą projekty są poddawane procedurze głosowania o charakterze plebiscytowym przez ogół członków danej społeczności lokalnej (osobiście lub internetowo). Projekty, które zyskały najwięcej głosów są finansowane z puli (kwotowej lub procentowej) budżetu jednostki samorządu terytorialnego przeznaczonej na potrzeby budżetu obywatelskiego. Za realizację wybranych w głosowaniu projektów w transparentny sposób (zwłaszcza wobec grup projektodawców) odpowiadają władze samorządowe.

źródło: www.biznesdolnoslaski.pl

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl