Konkurs dobre i złe praktyki w dostępie do informacji publicznej

Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich drugi raz prowadzi konkurs na dobre i złe praktyki w dostępie do informacji publicznej.

Cele konkursu:

  • Promowanie najlepszych praktyk w zakresie udostępniania informacji publicznej;
  • Eliminowanie działań utrudniających dostęp do informacji publicznej.

Kategoria I –OTWARTE

Dotyczy głównie sytuacji, gdy konkretne działanie otwiera szeroko drzwi urzędu. Szukamy takich inicjatyw, które czynią dostęp do informacji szybszym, łatwiejszym i najmniej skomplikowanym.

Będą to przedsięwzięcia niestandardowe, wykraczające poza niezbędne minimum. Takie, które świadczą o tym, że urząd chce pokazać jak działa.

W 2010 roku przyznaliśmy także nagrody za te praktyki, które stanowiły jedynie wypełnienie prawa. Komisja Konkursowa uznała, iż w niektórych wypadkach zachowania instytucji wyróżniają się. Praktyka dowodzi, że podobne nagrodzonym instytucjom podmioty działają niezgodnie z prawem. Dlatego doceniono praworządność. W uzasadnionych wypadkach możliwe jest nagrodzenia takich praktyk także w edycji ogłoszonej w 2011 roku.

Kategoria II – ZAMKNIĘTE


Dotyczy sytuacji, gdy drzwi urzędu trzeba wyważyć, choć teoretycznie prawo zapewnia nam, że będą zawsze dla nas otwarte. Piętnujemy takie działania urzędów, które powodują że trudno nam otrzymać dane, informacje i dokumenty które są jawne z mocy prawa. Czekamy na zgłoszenia dotyczące sytuacji, gdy informacja jest ukrywana lub tworzone są sztuczne przeszkody, aby jej nie udostępniać.

Konkurs dotyczy konkretnego działania urzędu!


Przedmiotem konkursu nie jest nagradzanie lub napiętnowanie urzędów, a konkretnej praktyki działania. Chcemy pokazać co można zrobić lub czego nie należy robić w zakresie udostępniania informacji. Konkretną praktykę łatwo jest zmienić lub rozwijać.

Jednocześnie zastrzegamy sobie możliwość (zwłaszcza w przypadku kategorii OTWARTE) przyjrzenia się bliżej nagradzanemu podmiotowi także w innych aspektach. Dotyczy to np. sposobu informowania na stronie internetowej lub prześledzenia historii wniosków o informację składanych w ramach prowadzonych przez nas ogólnopolskich monitoringów (jeśli instytucja była ich przedmiotem). Uważamy, że dobra praktyka musi mieć minimalne sprzyjające warunki aby się utrzymać.

Jakie propozycje można zgłaszać?

Do konkursu można zgłosić praktykę każdego podmiotu zobowiązanego do udostępniania informacji publicznej działającego w Polsce. Zachęcamy do przyjrzenia się nie tylko instytucjom publicznym, ale także podmiotom dysponującym publicznymi środkami.

Kto może zgłaszać propozycje?


Konkretną praktykę może zgłosić każda osoba, która korzystając ze swojego prawa do informacji bądź interesując się praktykami stosowanymi przez podmioty zobowiązane do udostępniania informacji publicznej natknęła się na ułatwienia bądź przeszkody. Osoba zgłaszająca nie musi ujawniać swojej tożsamości ani danych kontaktowych.

Kiedy, jak i gdzie można zgłaszać wybraną kandydaturę?

Praktyki można zgłaszać do 28 lutego 2012 roku. Wyniki ogłoszone zostaną w kwietniu 2012 roku.

Kandydatury zgłaszane są na adres konkurs@informacjapubliczna.org.pl (formularz poniżej), załączniki prosimy wysyłać bezpośrednio na ten adres opisując jakiej praktyki dotyczą. Tam też prosimy kierować dodatkowe pytania lub dzwonić pod numer 22 844 73 55. Osoba zgłaszająca może podać swoje dane kontaktowe, jednak nie są one konieczne.

Jak będzie wyglądało przyznawanie nagród i anty-nagród?

Ze względów organizacyjnych, nagrodę przyznamy tylko tym podmiotom, których praktyki zostały zgłoszone do konkursu i wciąż będą aktualne w dniu zamknięcia zgłoszeń, tj. 28 lutego 2012 roku. Nie będziemy przyznawać nagród podmiotom niezgłoszonym, nawet jeśli będziemy wiedzieć, że stosują takie same działania jak te, które otrzymały nagrodę. Również w przypadku, gdy po zamknięciu konkursu, a przed ogłoszeniem wyników dany podmiot dokona zmiany, sama praktyka zostanie wzięta pod uwagę przez Kapitułę Konkursu.

Kapituła Konkursu

Nad wyborem zwycięskich praktyk w obu kategoriach będzie obradowała Kapituła Konkursu składająca się z ekspertek i ekspertów w zakresie prawa do informacji. Będą to prawnicy oraz osoby praktycznie monitorujące dostęp do informacji publicznej. Dotychczasowy skład Kapituły Konkursowej dostępny jest tutaj.

Kapituła otrzyma do oceny tylko część praktyk wybranych wcześniej przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich na postawie znajomości przedmiotu - powszechności i szkodliwości danego sposobu postępowania. Opisy wybranych praktyk podane będą na stronie konkursu po sprawdzeniu, czyli od 20 marca 2012 roku

Nagroda OTWARTE przyznawana przez publiczność

W kategorii OTWARTE przewidujemy głosowanie publiczności. Od 20 marca 2012 na stronie www.informacjapubliczna.org.pl zostaną przedstawione dobre praktyki wybrane przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Będziecie mogli na nie Państwo głosować przez internet i tym samym wyrazić swoją opinię na temat tego, co jest ważne dla obywateli z punktu widzenia informowania. Nagroda publiczności będzie miała szczególne znaczenie. Instytucje publiczne działają dla ludzi i to osąd odbiorców działań jest największym docenieniem działań urzędów.

Źródło: www.informacjapubliczna.org.pl

 

<<< powrót
Kalendarz wydarzeń
Pokaż wydarzenia z:
Newsletter
Wyszukiwarka
tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl
www.dfop.pl